Akárcsak az emberek esetében a (görcsös) rohamokat,vagy rángatózásokat önkéntelen, spontán izommozgások jellemzik. A cicáknak is lehetnek ilyen jellegű rohamaik, és kedvencünk ilyenkor egészen ijesztő látványt nyújt. A cicák görcsös rohamai az enyhétől a súlyos, életveszélyesig terjedhetnek. Közvetlenül a roham lezajlása, lecsengése után a cica nem önmaga, olyan, mintha magán kívül lenne“, mind a roham kezdete előtt, mind annak elmúlása után. Tényleges, valós környezetükről ilyenkor nincs tudomásuk, ezek rohamok viszonylag rövidek általában nem tartanak tovább egy percnél. De az az egy perc a szerető gazdi számára örökkévalóságnak tűnik, mert a gazdinak több fájdalommal jár az hogy kedvencét szenvedni látja, mint az a mértékű fájdalom amin a szeretett kisállat valójában fizikailag keresztül megy.
1. Mérgezés, mérgező anyag elfogyasztása: a méreg elfogyasztása botladozó akadozó, dűlöngélő járásban és görcsös rohamok jelentkezésében nyilvánul meg.A mérgezést okozhatják külső források(pl. mérgező növények vagy vegyi anyagok, kemikáliák, de akár az előrehaladott anyagcsere zavarok így pld. a vesebaj,vagy a cukorbetegség is okozhat mérgezési tüneteket. A macskákban rángógörcsöt okozó egyik legismertebb és legveszélyesebb vegyi anyag nem más mint a fagyálló, vagy a kutyák számára készült parazita-ellenes készítmények! Soha ne tegyünk cicánkra kutyáknak való spot on rácsepegtető oldatot vagy nyakörvet, olyan alapon hogy „ez is állatra való“, mert cicánk életét sodorjuk ezzel veszélybe. Az állatot gyakran még a gyors állatorvosi segítség sem tudja megmenteni az életnek, sajnos.
2. Agyhártyagyulladás is előfordul a cicáknál. Mint minden gyulladás, ez is lehet fertőző, parazita-által terjesztett, vagy auto-immun. Ha nem sikerül pontosan kideríteni a betegség eredetét, akkor a gyulladást idiopatikusnak nevezzük. Az agyhártyagyulladásban szenvedő cica súlyos tüneteket produkál amelyek általában ko-ordinálatlan mozgással kezdődnek, és rángógörccsel majd reakciómentességgel végződnek. Az olyan gyakori fertőző macskabetgségek, mint például a macskaleukémia, is lehet az agyhártyagyulladás egyik kisérő, tünete, a még lappangó, végzetes kimenetelű kór esetében, és ugyanígy okozhatnak rángógörcsöt egyes élősködök, paraziták is.
3. Fejlődési rendellenességek alatt azokat az állapotokat értjük, amelyek az állat fejlődése és növekedése során mutatkoznak meg. Ezek lehetnek másodlagos vagy fertőzéses folyamatok eredményei, csakúgy mint egy szerencsétlen baki a fejlődési folyamatban. Példa erre az, amikor a kiscicák még születésük előtt, már az anyaméhben elkapják valamelyik fertőző macskabetegséget az oltatlan és fertőzött anyától, így például a panleucopéniát, amit egy nagyon fertőző vírus okoz és ma már van oltás ellene, ami az oltási protokol részét képezi. Ez vírus a fejlődő, fejlődésben levő kiscicák agyát fertőzi meg, és rángógörcsöket, rohamokat okozhat. Vannak azonban egyéb fejlődési rendellenességek is amelyek méhen belüli fertőződés kapcsán jönnek létre. A fejlődési rendellenességű görcsöket már egészen kicsi korban észre lehet venni.
4. A (súlyos) fejsérülések is okozhatnak rángógörcsöket és rohamokat. A kijáró cicákat gyakran éri fejsérülés gázolás során. A balesetből adódó fejsérülést szenvedő macskán szembetűnő a nem egyforma pupilla, a véres orr, a rángatózások, dülöngélő járás, és a rángógörcsök mellett.
5. Egyéb okok is rohammá nőhetik ki magukat macskákban. Ilyen ok lehet például a daganatos megbetegedés, attól függően hogy a test melyik táján alakul ki a daganatos elváltozás. Néha nem derül fény a tumor pontos elhelyezkedésére, de a palliatív kezelés javítja a páciens életminőségét és enyhíti fájdalmait.
Vidd tehát cicádat azonnal a kezelőorvosához, vagy ha ő éppen nem dolgozik akkor a legközelebbi állatkórházba, vagy állatklinikára, mert életet menthetsz!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: