Nem lövöm le a poént, ahhoz hogy megtudd, mi a különbség a farkát csóváló kutya és macska között, tovább kell olvasnod! Már ha érteni szeretnéd a cicák egyik különleges kommunikációs módját…
1. A macskafarok mint kommunikációs eszköz
A cicák nem csak nyávogással, hanem farkuk mozgatásával is kommunikálnak mind más macskákkal mind a gazdival. Kutatások kimutatták hogy az felfelé mutató faroktartás barátságos és nyugodt állapotban lévő cicát takar. Az anyamacskák is ebben a pozícióban tartják a farkukat, amikor kölykeiknek azt jelzik, hogy kövessék őket. A cica farkának nemcsak a pozíciója, hanem a mozgatása is üzenetet közvetít a fajtárs, a kutya, vagy az ember felé.
A csavaródó, rángatózó macskafarok élénk figyelmet vagy kíváncsiságot, érdeklődést fejez ki, például vadászat közben a cicák szisztematikusan mozgatják a farkukat. Egyes kutatók úgy vélik, hogy a lassú, hipnotikus farokmozgatás a zsákmány “megbűvölésére”, megbénítására szolgál. Ha félnek, agresszívek vagy veszélyben érzik magukat, a cicák vadul ide-oda mozgatják, csapkodják farkukat.
2. Nem minden fajta macska farka tarka…
Vagy egyforma hosszú. A legtöbb cica farka egyeletesen hosszú, de egyes fajták mint például a Manx vagy a Manx-keverék macskák farka rövid, vagy nincs is farkuk. Ez egy természetesen létrejött génmutációnak tudható be. Úgy tartják hogy a Manx cicafajta az írországi Man szigetén élő házi (európai rövidszőrű) macskák kolóniájában alakult ki, innen ered a Manx név is. Mivel a mutáció egy domináns gén volt, ezért könnyen végigsöpört a sziget macskapopulációján. Még az ugyanabból az alomból származó Manx cicák farka is különböző méretű lehet.
Egyes Manx cicáknak egészségügyi problémáik adódnak a farok abnormalitása miatt.
3. A farok a cica egészségügyi problémáit is mutathatja
A cica farka gyakran mint lengő zászló figyelmeztet valamire, mégpedig egészségügyi gondokra. Egyes betegségek a cica farkán vehetők észre. Ilyen a bolhaallergia, ami a farok környékén okoz irritációt, valamint ide tartoznak még a bőrgyulladások is, amik a cica farkán és hátsóján is láthatóak.A farok körül jelentkező problémák hormonális gondokra is utalhatnak. A hosszú farkú cicáknak (pl. perzsa, norvég erdei) sérülékenyebb a farkuk, könnyebben beakadhat ide-oda, akár az ajtó is rázáródhat véletlenül.
Baj van, ha azt látod,hogy a cicád nem tudja mozgatni, vagy csak vonszolja a farkát a földön-ilyenkor állatorvosi segítségre van szükség. Ne halogasd a szakemberrel való konzultációt a cica farka ugyanis tele van idegvégződésekkel és a sérült farok nagyon fájdalmas tud lenni.
4. Nincs cicafarok, nincs probléma…?
A farok nélkül született cicáknak nem okoz ez problémát, mivel agyuk a farokból származó idegrendszeri érzékelés nélkül fejlődik.
Azt is tudjuk viszont hogy a farok szerepet játszik az egyensúly megtartásában és a pszichikai jól-létben.
Betegség vagy sérülés következtében bekövetkezhet a drasztikus megoldásnak tűnő farok amputáció, azonban ezeka cicák jól rehabilitálhatóak, és teljes cica életet élhetnek az amputációt követően.A cica farkát csakis indokolt egészségügyi esetben szabad levágni, csonkolni, divatból, kozmetikai okokból semmiképpen sem!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: