CICAMÁNIA

Elveszett a cicád?-Nyolc tipp, hogy megtaláld!

 

Szomorú aktualitása van ennek a bejegyzésnek, mert továbbra is keressük Miranda cicát, kisebbik cicám mamáját. Korábbi bejegyzésemben már írtam a cica eltűnéséről,ha még nem olvastad, kérlek tedd meg, és oszd a blogbejegyzést!

Akik ezt már megtették, azoknak szívből köszönöm a segítséget, és az időt amit a felhívásra fordítottak.Nagyon jól esik!

 

Senkinek nem kívánom, hogy hasonló cipőben kelljen egyszer járnia, de ha mégis így hozná a sors, akkor talán jól jön annak a külföldi, profi cica-felkutató csapatnak a 8 tippje akiknek köszönhetően számos eltévelyedett bársonytalpú került már vissza gazdáihoz!

 

1 . Tetőtől talpig kutasd át a házat és az udvart!

Legelőször is győződj meg alaposan arról, hogy a cica valóban nincs (már) a házban! Lehet, hogy beszorult valahová vagy elbújt valamilyen elképesztően szűk helyre, mert megsérült, vagy nem érzi jól magát. Az alapszabály az, hogy ha az öklöd befér egy adott helyre/ bútor alá, akkor a macska is be tudta magát oda préselni, legyen bár szó kölyök vagy felnőtt méretű cicáról! Ne hidd azt, hogy a cica nyávogni fog, vagy odamegy majd valamikor hozzád.Nézz szét a szekrényekben, fiókokban, ágyneműtartóban, szellőzőnyílásoknál, állítható vagy süppedő fotelekben, különböző háztartási és szórakoztató elektronikai készülékek mögött, a könyvespolcon, és a könyvek mögött is, a függönyök mögé is pillants be. Ne hagyd ki a garázst, a kocsit és a csomagtartót, a fészert, a műhelyet, a fürdőszobát és a külön wc-t, de még a nyitva hagyott benti szemetest és az udvari kukát sem… szóval lehetőleg kutasd át még a legvalószínűtlenebb búvóhelynek tűnő zegzugot is!

A macska rendkívül kíváncsi állat, nagy felfedező, és ebből adódóan sajnos megvan az a rossz szokása is, hogy teherautókra mászik fel, és véletlenül ő is elszállításra kerül. Alaposan gondold át van-e a környéken, a ház körül valakinek olyan kisteherautója amin a cica potyautast játszhatott.

 

2. Értesítsd cicád eltűnéséről a helyi állat-védőrséget vagy (állat)rendőrséget. Ha a cicád mikrochipelt értesítsd a chip gyártóját és az állatorvosod is cicád eltűnéséről!

Az (állat) rendőrséget vagy az állat-védőrséget elsőként szokás értesíteni a cica eltűnéséről. Kérd meg őket hogy készítsenek írásos feljegyzést arról, hogy kedvenced elveszett.

3. Fésüld át a környéket, gyalog és autóval is (ha nincs kocsid vagy nem vezetsz kérj meg egy szomszédot hogy segítsen ebben) amint észrevetted, hogy a cica eltűnt, és keressétek őt legalább 5 km-s körzetben. Legyen nálad macskahordozó és jutalomfalat, vagy száraz eledel zacskóban.

Hívd a cicád nevén szólítva nyugodt, kedves hangon. Tudom, ez ilyenkor nem könnyű, de a kétségbeesett, kiabálós hang itt nem segít. Zörgesd folyamatosan az eledeles vagy jutalomfalatos zacskót. Ne feledd, hogy egy rémült, vagy sérült macska valószínűleg nem fog nyomban megjelenni, sőt lehet hogy egyáltalán nem. Kutatásod során állj meg gyakran, több helyen és figyelj. Nézz körbe a házak teraszain, a bokrok alatt. Kérd meg a lakókat, engedjék meg hogy náluk is szétnézz cicád után, és ne hagyd ki a közvetlen szomszédok házait sem, gyakran a cicák a közelben bújnak el. Lehetséges, hogy cicádra pont a szomszéd zárta rá a garázst vagy a pinceajtót véletlenül. Ne maradjanak ki az építkezések (ha vannak ilyenek) a környéken.

Fontos, hogy keresd a cicát a háztetőkön és a fák tetején is, egy zseblámpa legyen nálad a keresés során, sötét helyeken jól fog jönni! A macskák gyakran felmerészkednek ilyen magas helyekre, de maguktól lejönni már nem mernek! A legjobb napszak a keresésre a kora reggel és a késő este, ilyenkor ugyanis viszonylag nyugalom van. A zaj, a tömeg, elriasztja a cicát! Legyen nálad cicádról egy fénykép is, amit megmutathatsz az embereknek, a környékbelieknek, akik jól ismerik a terepet, ilyenek a postás, a mérőóra leolvasó, a taxisok, futók,gyerekek. Készíts és adj nekik szórólapot a cicáról a kisállat fényképével és az elérhetőségeiddel.

A legtöbb macska nem merészkedik messzire, a közvetlen környezetében, a környéken bújik el!

Sötétedés után fogd a zseblámpát, indulj el, és futtasd körbe a lámpafényt a környező háztetőkön és fákon valamint minden kis rejtett zugon, és keresd a cicára jellemző jellegzetes visszatükröződést ami a kisállat szemében látható.

4. Nézz körül a weben az eltűnt cicák fórumán és magad is írd be a cicád eltűnéséről szóló bejegyzést. Tüntesd fel elérhetőségeidet, és ha lehet, tegyél fel képet is a cicáról!

A) Szomorú ugyan az apropó, de miért pont most hagynád ki az internet nyújtotta végtelen lehetőségeket? Ha van Facebook és/ vagy Twitter oldalad oszd meg az információkat az eltűnésről az internet népével. Ha még nincs ilyen oldalad akkor hozz létre egyet, ezt később bármikor törölheted, de lehet, hogy pont a közösségi média erejével, segítségével, és összefogásával találod meg cicádat!

B) Adj fel hirdetést a helyi ingyenesen kézbesített hirdetési újságban és annak weboldalán

A helyi ingyenes, és mindenkihez eljutó újság nagy segítség lehet a kisállat megtalálásában aknázd ki a lehetőséget!

C) Kérd meg állatorvosodat hogy rendelőjében plakátolja ki a cicáról készült szórólapot és tegye azt fel szkennelve a rendelő honlapjára is!

 

5. Készíts szórólapot!

A szórólap tartalmazzon minden fontos információt, legyen fényes,tarka figyelemfelkeltő színű! A szórólapos módszer, a mai napig az egyik legsikeresebb felkutatási módszerek egyike. A szórólapon használj nagy, letisztult formájú betűket, amit még egy arra elhaladó autóból is észrevesznek. A szórólapon és vagy nagyobb felületekre kitett poszteren víz és kopásálló tintával mindig tüntesd fel az “elveszett macska” szavakat valamint elérhetőségeidet! Helyezd el a helyi boltban, szupermarketben is a hirdetést, nekik gyakran saját hirdetőkártyáik vannak.Ha a szomszédok megengedik, tedd ki a szórólapot a postaládájukra, vagy a bejárati ajtó kilincsére is.

A helyi postán, a fodrásznál/ kozmetikusnál is tedd ki a szórólapot, ha nincs ellenükre!

Hiszem, hogy a legtöbb ember szívesen segít egy bajba jutott cicán és az ő gazdiján! Ha anyagi körülményeid megengedik ajánlj fel jutalmat is a megtalálónak!

 

 6. Próbáld cicádat visszacsalogatni a házba!

A tapasztalat azt mutatja, hogy a legtöbb eltűnt cica hazatalál, akár hosszú idő elteltével is.Így csalogasd haza a cicát: ha van másik kedvenc otthon, akkor töröld meg az arcukat egy kicsi, nem használt törölközővel, majd tedd a törölközőt a verandára, vagy a bejárati ajtó elé. A cicád érezni fogja a társai által kibocsátott egyedi hormon (feromon) illatot! Vidd körbe a másik cicát/ cicákat a környéken, hogy hagyjanak illat-útvonalat maguk után. Hagyj erős illatú tárgyakat a bejárati ajtónál pl. ilyen a cica fekhelye, ételes tálkája benne, szárazeledellel valamint néhány olyan tárgyat is, (pl. nem használt pulóvert, trikót) ami a te illatodat hordozza!.Ha biztonságos és lehetséges mert otthon vagy, vagy a ház be van kamerázva hagyj nyitva egy olyan ablakot amin a cica befér.Ha azt gyanítod, hogy a cica a közelben van, de valamiért nem jön elő, akkor szórj el lisztet megfordulási helyein ez megmutatja a lábnyomot, ugyanakkor sajnos, ebben az is benne van, hogy a lábnyom másik macskáé!

 

7. Használj macskacsapdát!

Ha biztos vagy abban, hogy cicád a ház közelében van, de hívásodra nem jön elő fogd be az állatvédők által is használt macskacsapdával, tőlük kérhetsz egyet kölcsön, ha nincs pénzed rá. A kijáró cicák ugyanis a leggyakrabban a közelben, a környéken bújnak el. Ha sérültek, vagy félnek ösztönösen nem jönnek elő Helyezz a csapdába erős illatú macskaeledelt, vagy pl. halkonzervet. Sajnos ennél a módszernél is fennáll a veszély hogy más macskáját vagy egy kóbor cicát fogsz be.

8. Látogasd gyakran a helyi/közeli állatmenhelyeket!

 Tipp: Fontos hogy ezt gyakran és személyesen tedd meg, amikor és ahogy időd engedi!

Ez a legnehezebb része a keresésnek, mind fizikai, mind lelki szempontból, hiszen megviselő a menhelyi állatok látványa.

Vidd magaddal a szórólapot és egy jó minőségű egész alakos képet cicádról, amit hagyj a menhelyen hagysz.

Ne add fel a reményt, rengeteg cica hazakerült már a legreménytelenebbnek tűnő esetben is, vond be a veled szimpatizálókat (barátokat, munkatársakat, helyi állatvédőket) a keresésbe így könnyebb is lesz, és több szem, mint tudjuk, többet lát!

Kívánom, hogy ne legyen szükséged ezekre a tippekre, de talán nem árt megjegyezni/feljegyezni őket, hiszen cicád sorsa múlhat rajtuk!

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!