A tudósok előtt már régóta ismert volt a tény, miszerint a specifikus szinten keletkező vibrálások illetve frekvenciák. gyógyító változásokat hoznak létre a testben. Ezek a vibrálások előidézik és segítik a csont növekedését és regenerálódását, ez azt jelenti, hogy a törött, megrepedt csontok gyorsabban gyógyulnak, a meggyengültek pedig megerősödnek és újjáépülnek. A magasabb fekvencia-tartományban keletkező vibrálás pedig növeli a testben természetes módon létrejövő gyulladáscsökkentő vegyületeket,ezzel csökkentve az ízületi fájdalmakat és az ízületi fájdalom okozta bedagadást. A kutatások tényként igazolták,hogy ezek a frekvencia tartományok képesek újjáépíteni az izmokat,,ízületeket ínszalagokat, ezért a sportorvoslásés a tornasport terén már bevett módszer a dorombolással való gyógyítás világszerte A módszert először a korábbi Szovjetunió területén,alkalmazták ahol a kutatások zöme is zajlott.
A különböző állatorvosi tanulmányok és kutatások pedig azt mutatják, hogy a macskák csak igen ritkán szenvednek csont vagy ízületi megbetegedésekben, ideértve a diszpláziát, az artritiszt, vagy az ínszalaggal kapcsolatos egészségügyi problémákat, Még az olyan betegségek is mint a csontrák különböző formái így a myeloma vagy az osteoszarkóma is alig fordulnak elő macskákban. Az állatorvostársadalomban már szinte szállóigének számít a következő mondat: ” Ha a törött csontok és a cica egy szobában vannak, akkor a törött csontok meggyógyulnak, összeforrnak.”
A bioakusztika (az állathangok és a hallás fizikája) kutatók szerint a dorombolás a cicák természet adta evolúciós, gyógyító-előnyökkel járó képessége.
A dorombolás energiaigényes tevékenység, és a közhiedelemmel ellentétben a cicák nem csak akkor dorombolnak, ha minden oké, és jól érzik magukat. Akkor is dorombolnak például amikor ellenek, fájdalmat éreznek vagy félnek. Annak, hogy a cica dorombol, nagyon alapos oka kell legyen,vagyis nem véletlenül vesz igénybe annyi energiát és energiafelhasználást a dorombolás, különösen akkor, amikor a cica fizikailag stresszes állapotban van, vagy beteg. Más szóval, a dorombolás valamilyen módon hozzájárul a kisállat túléléséhez. A természet nem szokott csak úgy kiválasztani bizonyos vonásokat, jellemzőket mindenfajta túlélési előny nélkül. Tehát kizárt, hogy a dorombolás csak és kizárólag elégedettséget fejezzen ki. Több okból is dorombolnak a cicák!
Elizabeth Muggenthaler bioakusztikus mindenképpen meg akarta tudni ezeket az okokat!
Ezért több mint 44 macskafajta (beleértve a kis és nagymacskákat) így például a gepárdokat, ocelotokat, pumákat, házimacskákat és a bokorlakó macskákat is!) dorombolását vette górcső alá. Arra a következtetésre jutott, hogy ezeknek a macskáknak a dorombolása általában a 20-140 Hertz (Hz) frekvencia tartományba esik. Némely macskánál a frekvencia eléri akár a 150 Hz-es tartományt is, míg egy átlagos házimacska dorombolása 25-50 Hz közé tehető. A kutatások kimutatták hogy ez a frekvenciatartomány már elegendő a csontsűrűség növeléséhez, az ízületiés izom fájdalmak csökkentéséhez.
A dorombolás azonban nemcsak a csont és ízületi problémákkal küszködőkre hat gyógyítólag. A szívbetegségekhez kapcsolódó légzési problémákra is előnyösen hat, mi több a légzési problémák igen gyorsan orvosolhatók dorombolással, a macskákban szinte ismeretlenek a légzőszervi gondok.
A cicák sebei is gyorsabban gyógyulnak és nagyobb hegesedések esetén sem tapasztalható a bőrsejt elhalás. A macskák műtéteket követően is jóval gyorsabban talpra állnak,esetükben kevesebb a műtét után fellépő szövődmény, komplikáció, és a listának itt még közel sincs vége, túl hosszú is lenne felsorolni.
Valószínűleg innen ered az a (tév)hit is, hogy minden macskának kilenc élete van, hiszen a dorombolás olyan kivételes evolúciós előnnyel vértezte fel őket amelynek köszönhetően képesek túlélni olyan helyzeteket is (pl. extrém magasságokból való lezuhanás) amely sajnos más állatoknak már az életébe kerül. A kutatások kimutatták, hogy az ötödik emeletről kieső macskák 90%-a túléli a balesetet. A legmagasabbról történő kiesés rekordját az a macska tartja, amelyik 45! emeletnyit zuhant. És túlélte!
Ám a legérdekesebb mindebben az, hogy a cicákmár puszta jelenlétükkel és dorombolásukkal is képesek gyógyítani. Nagyon sokan esküsznek arra, hogy elmúlik a kínzó fejfájás, a migrén, ha cicájuk melléjük dől le. A kutatások azt is kimutatták, hogy a macskatulajdonosoknak alacsonyabb a vérnyomásuk, nem küzdenek vérnyomás-problémákkal idősebb korukban, sőt tovább is élnek mint azok az embertársaik akik nem tartanak macskát.Ha még nem lenne ilyen doromboló háziorvosod, itt az ideje beszerezni egyet!